PANNA 24.8. – 23.9.

potisk na tričko, potisk na hrneček

Šestým znamením zvěrokruhu je zemské znamení Panna, kterou v Babylonu nazývali Klas. Tehdy to byl symbol životadárné Země. Řekové viděli v tomto souhvězdí i symbol ochránkyně pořádku a práva. Klas jako atribut Panny se objevuje v celém světě, někdy v obměně jako Roh hojnosti, někdy dokonce jako jablko biblické Evy.

Legenda praví, že Diké, Bohyně práva, je znázorněna stejně jako Démétér, velká Matka Země, která vyučuje zemědělství, svěřuje lidem dar nebes. Z divokých a nespoutaných válečníků a bojechtivých tuláků se právě ona usadila a začala obdělávat půdu.

Démétér porodila svému bratrovi Diovi holčičku. Do ní se však zamilovat Hádés, který ji jako svoji královnu unesl do říše mrtvých. Devět dní a nocí bloudila světem s pochodní v ruce a hledala svoji milovanou dceru Koré. Během její strastiplné pouti zůstala příroda neplodná, nic nerostlo a lidé a zvířata hynuli.

Z obavy před hrozící katastrofou nařídil Zeus, aby dívku, která v podsvětí dostala jméno Persefona, propustili. Pomocí lsti však Hádes dopustil jenom to, že bude žít s matkou na zemi pouze po určitou dobu roku.

Na jaře proto Déméter nechá všechno rozkvétat a v létě dozrávat. Poté, co musí dívka zpět do podzemí, zase všechno uvadá. Je to jasný symbol, že život utichá, je-li narušena role Matky Země.

citováno z knihy „Dagmar Kludská – Velká hra znamení“

Zdeňka Dobešová
Mou vášní je potisk textilu, pomáhám jednotlivcům i skupinám získat svoji “identitu” v oblečení. Více informací o mne si přečtěte zde >>
Komentáře